Inhalatory dla dzieci. Kiedy stosować i jaki wybrać?

2017-10-09
Inhalatory dla dzieci. Kiedy stosować i jaki wybrać?
Inhalatory dla dzieci

Co to jest inhalator?

Inhalator jest to urządzenie medyczne stosowane najczęściej w leczeniu astmy, przewlekłych chorobach dróg oddechowych oraz grypie. Dostarcza poprzez drogę wziewną roztwór leku, aerozolu lub wód mineralnych. Stosowanie inhalacji u dzieci jest bezpieczniejsze niż stosowanie standardowych leków. Gdyż specyfik podawany poprzez inhalacje trafia bezpośrednio do docelowego miejsca bez angażowania układu pokarmowego. Jest to świetne rozwiązanie dla dzieci które chorują na alergie, zapalenie płuc, zatok, astmę także w chorobach krtani czy przy przewlekłych nieżytach dróg oddechowych. Natomiast u dzieci u których występują krwotoki z nosa, niewydolność oddechowa, niewydolność krążeniowa, gruźlica, nowotwór czy ropne zapalenie zatok i migdałków nie należy stosować inhalacji.

 

Na czym polega inhalacja ?

Inhalacja tzw. tradycyjna polega na dostarczaniu do organizmu proszku lub leku w postaci roztworu poprzez wykonanie kilku czynności. Pierwszym krokiem jest wzięcie głębokiego wdechu, drugim umiejscowienie ustnika do jamy ustnej, następnym naciśnięcie zbiornika jednocześnie biorąc głęboki, spokojny wdech, ostatnim krokiem jest zatrzymanie oddechu na około 10 sekund.

Taki sposób niestety maluchom nie zawsze kojarzy się dobrze a podanie w taki sposób leku dzieciom do 2 roku życia wydaje się prawie niemożliwe. Lecz istnieje skuteczna alternatywa dla tej formy korzystania z inhalacji.

Nebulizacja 

Nebulizacja to metoda inhalacji w której specyfik w postaci jest podawany poprzez rozpyloną mgiełkę (aerolu). Stosując taką inhalacje nie jest potrzebna synchronizacja oddechu wraz z podawaniem leku. Nebulizatory rozpylają lek do postaci aerozolu który posiada krople o odpowiedniej wielkości w zależności od zastosowanej. Rozmiar cząsteczek odpowiada za miejsce do którego jest dostarczany aerozol.

  • od 0,5 do 3 µm – lek wchłonie się do pęcherzyków płucnych,

  • od 2 do 5 µm – lek wchłonie się do oskrzeli i oskrzelików,

  • od 5 do 8 µm - lek wchłonie się do obrębów tchawicy i dużych oskrzeli,

  • powyżej 8 µm, - lek wchłonie się w górnych drogach oddechowych. 


Jak wybrać inhalator ?

Podczas wyboru inhalatora warto pamiętać o kilku ważnych parametrach. W pierwszej kolejności jaką metodą jest podawany lek. Wielkość cząstek w jakiej jest rozpylany preparat. Tutaj pod uwagę najlepiej dostosować według własnych preferencji czy zaleceń lekarza. Czas inhalacji. Im krótszy czas tym inhalacja trwa mniej czasu. Lecz dzieciom zalecane jest wolniejsze tempo. W tym wypadku warto znaleźć kompromis. Nabyć można inhalatory dla dzieci jak i dla dorosłych chodź też są produkowane dla całej rodziny. Z uwagi na to warto wziąć po uwagę  nieprzerwany czas pracy. Tutaj istotnym elementem jest najdłuższy czas pracy a jak najkrótszy czas odpoczynku. Głośność takiego kompresora. Duża część inhalatorów wydaję jednorodny szum i niektóre dzieci może drażnić ten dźwięk. Więc warto wybrać taki którego szum jest w niskich częstotliwościach lub taki który w zestawie posiada długą lurkę, która umożliwia odsunięcie od go od dziecka. Wygląd im bardziej przyjemny dla oka dziecka tym lepiej. Wtedy taki zabieg nie będzie kojarzył się wizytą u lekarza czy w szpitalu. Dziecko dzięki kształtowi np. ulubionego zwierzątka może chętniej poddawać się inhalacji. Dodatkowymi atutami są zmienne ustniki czy maseczki do inhalacji znajdujące się w zestawie. Tutaj zastosowanie takiej maseczki dla noworodka wydaje się idealne. Również ustnik-smoczkek może znacznie ułatwić inhalacje dzieci poniżej 2 roku życia.

Nowość 
Od niedawna rozpoczęto produkowanie inhalatorów membranowych. Wykorzystują one metodę nebulizacji. Przy czym są małymi podręcznymi urządzeniami. Sprawdzają się w sytuacjach w których nie można zabrać z sobą całego oprzyrządowania do inhalacji. Osoby ze schorzeniami układu oddechowego mogą korzystać z inhalatorów membranowych w szkole czy pracy. 

 

Wybór inhalatora może i nie należy do łatwych czynności ale dobrze dobrany może służyć dzieciom jak i dorosłym przez długi okres użytkowania. Inhalator może pomagać przy wielu chorobach a nawet przeziębieniu, nienarażająca układu pokarmowego i działają bezpośrednio u źródła. Polecane przed użyciem inhalatora jest konsultacja z lekarzem.

pixel