Jak walczyć z katarem u dziecka

2017-10-19
Jak walczyć z katarem u dziecka
Małe dzieci uczą się co dopiero w wieku 3 lat prawidłowo wydmuchiwać nosek. Do tego czasu w czynności odsysania wydzieliny z noska są niezbędni rodzice. Higiena noska u dzieci jest niezwykle ważna. Katar u maluszków może przebiegać bardzo długo co może spowodować niechęć do zabawy czy przyjmowania posiłków. Skutkami zaniedbania higieny noska i regularnego czyszczenia z wydzieliny mogą być infekcje górnych dróg oddechowych, zapalenie ucha i zatok. Katar jest najbardziej uciążliwy dla dzieci poniżej 6 miesiąca życia, które nie potrafią jeszcze przyjąć pozycji siedzącej oraz dzieci niepełnosprawnych. Nie odessany katar może spływać po tylnej ściance gardła przez to dzieci tracą apetyt, a choroba trwa dłużej. Niemowlęta przez zatkane drogi oddechowe mają problem z odpowiednim ssaniem co za tym idzie nie będą potrafiły przyjąć odpowiedniej dawki pokarmu. Do odsysania wydzieliny z noska u dzieci stworzono aspiratory, które mają na celu ułatwić utrzymanie higieny górnych dróg oddechowych. Istnieje kilka typów aspiratorów.

Aspirator typu gruszka są to najbardziej znane aspirator. Produkowaną z kauczuku należy obchodzić bardzo ostrożnie gdyż źle użyta może uszkodzić błonę śluzową noska dziecka. W tym wypadku zaleca się kupowanie gruszek produkowanych z silikonu, które mają wymienne nakładki. Ich siła ssąca jest zaś mniejsza od kauczukowych.  
                                                 

Aspiratory z ustnikami służą do udrożniania dróg oddechowych poprzez wessanie przez wężyk przez osobę dorosłą powietrza używając siły płuc. Dzięki specjalnym filtrom czynność ta jest całkowicie bezpieczna. Wydzielina trafia do pojemniczka.
                                                      
Przy wyborze takiego urządzenia szczególną uwagę trzeba poświęcić utrzymywaniu czystości wymianie użytego filtra i ustnika, tak by mikroskopijne bakterie nie przedostawały się dalej i nie zarażały kolejnej osoby. Taki aspirator jest bardzo wygodny i praktyczny w użyciu. Składa się najczęściej z wężyka z dwoma końcówkami jedną dla opiekuna z ustnikiem a drugą końcówką przeznaczoną do przykładania do otworu nosowego dziecka i pojemniczka na zalegającą wydzielinę. Poprzez nieskomplikowaną budowę można go schować łatwo do torebki. Sceptycy temu sposobowi utrzymywania czystości noska wypominają jedną wadę a mianowicie słabą siłę wsysającą gdyż ograniczona jest do siły płuc. Twierdząc, że nie jest ona w stanie opróżnić nosa z wszystkich wydzielin a zwłaszcza tych zaschniętych.

      
Aspiratory do odkurzacza jako siłę ssąca wykorzystują siłę odkurzacza domowego. Może być to wygodna alternatywa do aspiratorów z ustnikiem a dźwięk odkurzacza czasem okazuje się pomocny w sytuacjach kiedy trzeba uspokoić dziecko. Urządzenie te posiada komorę redukcyjna która zmniejsza siłę ssania odkurzacza i w bezpieczny sposób usuwa katar z noska maluszka. Wydzielina trafia do przeźroczystego pojemniczka gdzie łatwo jest ocenić jej kolor i gęstość.

                                
Aspiratory elektryczne dzięki silnikowi znajdującemu się w urządzeniu zasysa wydzielinę z noska dziecka do pojemniczka. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na siłę ssania wyrażaną w kPa konieczność lub brak konieczności zakupu wkładów wymiennych. Te przyrządzenia najczęściej są zasilane na baterie. Dzięki temu zajmują mało miejsca i można je z sobą zabrać praktycznie wszędzie. 

Do łatwiejszego usuwania wydzieliny warto zastosować sól fizjologiczną lub wodę morską w sprayu. Rozrzedza zalegający katar w nosku dziecka dzięki czemu w łatwiejszy i szybszy sposób można się jej pozbyć 

                    
Do niektórych aspiratorów są dołączone wkłady wymienne i oprzyrządowanie do czyszczenia. Jednak jeśli aspirator nie posiada takich rzeczy w zestawie lub się skończyły można je bez problemu dokupić. 

               
                   
Pamiętajmy o tym, że ważne jest by czyścić nosek dziecka codziennie nawet kilka razy dziennie nie tylko gdy jest chore. Dokładne oczyszczenie noska przed karmieniem ułatwi mu przyjmowanie pokarmu a czyszczenie wieczorem umożliwi spokojny i głęboki sen maluszka. Ważne by przed wyborem aspiratora skonsultować się z lekarzem.
pixel