Nadpotliwość- jak z nią walczyć?
Nadpotliwość – co to jest?
Każdy człowiek doświadcza w swoim życiu zjawiska pocenia. Mamy z nim do czynienia w różnych sytuacjach np. podczas wzmożonego wysiłku fizycznego czy podczas stresujących sytuacji. W przeciwnym wypadku moglibyśmy się przegrzewać. Pot wydzielany jest przez gruczoły potowe, wśród których wyróżniamy gruczoły:
-
ekrynowe,
-
apokrynowe.
Gruczoły ekrynowe znajdują się na całej powierzchni naszego ciała, w większym natężeniu na dłoniach oraz stopach. Pot, który jest wydzielany, jest bezzapachowy i ma on za zadanie chłodzić organizm. Gruczoły apokrynowe zaś występują pod pachami. Z uwagi, iż zawierają substancje tłuszczowe, zapach przez nie wydzielany jest charakterystyczny i nieprzyjemny. Z nadpotliwością (hiperhydroza) mamy do czynienia wówczas, kiedy nasze gruczoły potowe produkują bardzo dużą ilość potu. Pocimy się wtedy częściej i mocniej niż inne osoby. Problem ten może dotyczyć tylko jednego obszaru ciała bądź też kilku. Przypadłość ta może najczęściej dotyczy:
-
pach,
-
dłoni,
-
stóp.
Jakie są przyczyny nadpotliwości?
Zwiększona aktywność gruczołów potowych, których praca regulowana jest przez układ hormonalny i nerwowy, to nie tylko uciążliwa, ale również wstydliwa dolegliwość. Powodów występowania nadpotliwości może być wiele. Nadpotliwość może być wynikiem:
-
choroby, takiej jak np. cukrzyca, nadczynność tarczycy, gruźlica czy nowotwory złośliwe,
-
nadwagi i otyłości,
-
menopauzy lub andropauzy,
-
dziedziczenia genetycznego.
Pamiętajmy, że również alkohol, kawa czy pikantne potrawy wpływają na większą ilość wydzielanego potu. Nadpotliwość może być również niepożądaną konsekwencją przyjmowania niektórych leków. Powodów występowania tej dolegliwości może być wiele i odnalezienie konkretnej przyczyny może być trudne. Niemniej, nie powinniśmy lekceważyć problemu i udać się do specjalisty, który zleci odpowiednie badania i dobierze odpowiednią formę leczenia.
Jak poradzić sobie z nadpotliwością?
W zależności od miejsca występowania nadpotliwości, możemy dobrać skuteczny sposób na poradzenie sobie z nią. Warto zastosować zarówno działania prewencyjne, domowe sposoby leczenia, jak i profesjonalne leczenie.
Czy da się zapobiec nadpotliwości?
Kiedy dotyczy nas problem nadmiernego wydzielania się potu, należy zwrócić uwagę na przestrzeganie zasad higieny. Wydaje się to oczywiste, niekiedy jednak zapominamy o najprostszych sposobach. Poniżej prezentujemy podstawowe zasady.
-
Bierzmy prysznic przynajmniej dwa razy dziennie. Używanie mydła antybakteryjnego czy też depilacja pach z pewnością pomogą nam pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.
-
Pamiętajmy o higienie stóp – ważne jest regularne usuwanie zrogowaciałego naskórka oraz stosowanie preparatów przeciwpotowych. Nośmy też bawełniane skarpetki.
-
Ubierajmy się w len i bawełnę.
-
Wietrzmy pomieszczenia, w których przebywamy.
-
Unikajmy pikantnych potraw oraz napojów alkoholowych.
Nie zapominajmy również o stosowaniu dezodorantów i antyperspirantów. Dobrze sprawdzą się kosmetyki takie jak: Medispirant antyperspirant roll-on 50ml czy Perspiblock Deo Roll-on 50 ml. Specjalnie dla mężczyzn, którzy borykają się z tym problemem stworzono Ziaja Yego Bloker – antyperspirant dla mężczyzn x60 ml. Nie tylko blokuje wydzielanie się potu, ale także zapewnia delikatny, energetyzujący zapach.
Naturalne sposoby na nadpotliwość
Oprócz przestrzegania podstawowych zasad higieny, warto stosować naturalne sposoby na nadpotliwość. Mowa tutaj o ziołach. Idealnie sprawdzą się tutaj:
-
szałwia,
-
rumianek,
-
kora dębu.
Regulują pracę gruczołów potowych, zmniejszając wydzielanie się potu. Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o suplementach diety, które pomagają walczyć z nadpotliwością. Wybierajmy tylko te, które zawierają zdrowe składniki tak jak Perspiblock 60 tabl. Środek zawiera:
-
liście szałwii,
-
ziele skrzypu,
-
liście pokrzywy,
-
ziele melisy.
Dzięki temu mamy pewność, że jest w pełni bezpieczny i nie spowoduje skutków ubocznych. Pamiętajmy jednak, że stosowanie zarówno ziół, jak i suplementów należy konsultować z lekarzem.
Nadpotliwość – jaki rodzaj leczenia wybrać?
Rodzaj kuracji dobiera się w zależności od miejsca oraz natężenia wydzielania się potu. Możemy skorzystać z zabiegu leczniczego jontoforezy, który polega na użyciu prądu elektrycznego oraz wody. W przypadku nadpotliwości stosuje się również wstrzykiwanie botoksu, dzięki czemu zmniejsza się ilość wydzielanego potu. Hiperhydrozę możemy również leczyć laserem neodymowym. Zdarza się także, że lekarz przepisuje środki farmaceutyczne – leki antycholinergiczne.
Nadpotliwość to problem dermatologiczny, który obniża komfort naszego życia. Istotne jest zatem poznanie jego przyczyny i skuteczne dobranie metod walki z tą dolegliwością. Przestrzeganie zasad higieny, w tym stosowanie profesjonalnych kosmetyków pozwolą nam zmniejszyć ilość wydzielanego się potu, a tym samym poprawią nasze samopoczucie. Zawsze jednak należy skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiedni rodzaj kuracji.