Smoczki, nuple i gryzaki...

2016-11-07
Smoczki, nuple i gryzaki...
  Gdy przyjrzymy się smoczkom bliżej okazuje się, że to nie tylko bogaty wybór wzorów i kolorów ale również wybór materiału z jakiego został wykonany smoczek, jego rodzaj, kształt oraz rozmiar i rodzaj tarczki. 
  Smoczki wykonywane są zazwyczaj z dwóch materiałów: kauczuku (lateksu) oraz silikonu. 

Smoczek kauczukowy charakteryzuje się intensywnym smakiem oraz zapachem. Zwykle jest jasnobrązowego koloru, a jego faktura jest matowa.

Smoczek silikonowy w przeciwieństwie do smoczka kauczukowego posiada gładką fakturę, nie lepi się, jest łatwy w czyszczeniu, nie ulega przebarwieniom oraz odkształceniom, a dodatkowo nie posiada ani smaku ani zapachu co sprawia iż dzieci chętniej je tolerują.

  Wybierając smoczek należy zwrócić uwagę na jego rodzaj i kształt, które są najważniejsze. Wyróżniamy smoczki okrągłe, anatomiczne i symetryczne.


  Smoczki okrągłe- kształt ich gumki przypomina "żarówkę" lub "wisienkę" i można go włożyć do buzi dziecka w sposób dowolny. Dodatkowo taki typ smoczka dobrze trzyma się w buzi dziecka.Smoczek anatomiczny- zwany również ortodontycznym, posiada dolną część gumki o spłaszczonym kształcie, która dotyka języka dziecka, natomiast górna część jest wygięta w stronę podniebienia. Smoczek ten niweluje powstawanie wad zgryzu.Smoczek symetryczny-posiada gumkę spłaszczoną z dwóch stron co sprawia że nawet przy odwróceniu się smoczka w buzi, będzie on i tak prawidłowo ułożony.

  Kolejną kwestią przy wyborze smoczka jest jego tarczka.
  Warto zwrócić uwagę czy tarczka posiada otwory, które pozwalają na swobodny przepływ powietrza, dzięki czemu wrażliwa skóra w okół ust dziecka jest chroniona przed podrażnieniami, które mogą wystąpić podczas ząbkowania.
  Równie istotną kwestią przy wyborze jest wyprofilowanie smoczka, dzięki któremu nie będzie następował ucisk na nosek, powodując tym samym problemy ze swobodnym oddychaniem. Taki problem może nastąpić przy okrągłej tarczce.

  A jak z przedziałem wiekowym?

 Otóż wyróżniamy cztery przedziały wiekowe dla smoczków:

1. Smoczki typu wcześniak, zazwyczaj obejmują przedziały od 0-2 lub 3 miesięcy i ich zadaniem jest uspokoić Maluszka, zapewnić mu komfort w trakcie bolesnych zabiegów jak również ma wpływ na późniejsze przystosowanie się do smoczków w rozmiarach standardowych.

2. Smoczki od 0-6 miesiąca przez niektórych producentów oznaczane są również literą A lub cyfrą 1

3. Smoczki od 6-18 miesięcy często oznaczane są literą B lub cyfrą 2

4. Smoczki 18+ miesięcy oznaczane literą C lub cyfrą 3 

  Tak więc czy zdecydujemy się na smoczek ortodontyczny czy też okrągły, zielony czy różowy, ważne jest aby dobrać odpowiedni rozmiar do wieku pociechy jak również należy obserwować reakcję dziecka na podany mu smoczek. 
Jeżeli kształt czy rodzaj smoczka jaki wybraliśmy nie przypadnie dziecku do gustu to i tak go do niego nie zmusimy.
pixel