Smog

2018-01-22
Smog
Smog inaczej nazywany dymłą jest to nienaturalne zjawisko atmosferyczne polegające na zanieczyszczeniu powietrza wywołane działalnością człowieka oraz w skutek niekorzystnych zjawisk naturalnych. Skład smogu czyli substancje chemiczne, pyły i znaczna wilgotność powietrza są groźne dla życia człowieka. Najniebezpieczniejsze dla zdrowia są pyły zawieszone w powietrzu noszą one oznaczenie PM2,5 ich średnica nie przekracza 2,5 μm. Są tak maleńkie że nie przekraczają wielkością jednej trzydziestej przekroju włosa. 

Pyły wchłaniają się ze względu na swoją wielkość bezpośrednio do płuc a nawet do krwiobiegu. Smog może wywoływać alergie, astmę a także jej napady. W skutek dymły mogą pojawić się takie dolegliwości jak przewlekłe zapalenie oskrzeli, niewydolność oddechowa lub paraliż układu krwionośnego.  Może również stanowić przyczynę chorób onkologicznych. Wdychanie smogu przez kobietę ciężarną może spowodować zmniejszenie masy noworodka. Kolejną alarmującą informacją jest to że w wyniku badań stwierdzono iż wydychanie zanieczyszczonego powietrza jest w 15% przyczyną astmy i jej objawów.  

Zgodnie z wynikami badań ESCAPE w przypadku drobnych zanieczyszczeń (do średnicy 2,5 mikrometra – PM2,5) każdy wzrost gęstości pyłu o 5 mikrogramów na metr sześcienny powoduje wzrost ryzyka śmierci z przyczyn naturalnych aż o 7%. Oddychanie przez kobietę ciężarną powietrzem zanieczyszczonym PM2,5 koreluje się także z występowaniem autyzmu.

W 2013 roku WHO zaliczyła pyły zawieszone do kancerogenów, uznając, że mają one zauważalny i dobrze udowodniony wpływ na zwiększenie zachorowalności na raka płuc. Według szacunków WHO w objętym badaniami 2010 roku z powodu raka płuc spowodowanego zanieczyszczeniem powietrza zmarło na świecie 230 tys. osób.

Smog kwaśny poraża oskrzela, drogi oddechowe, układ krążenia. Organizacja Health and Environment Alliance oszacowała koszty zewnętrzne zanieczyszczenia powietrza wskutek spalania węgla w elektrowniach węglowych w Polsce w przedziale 12-34 mld zł rocznie, na co składa się 3500 przedwczesnych zgonów, 1600 przypadków przewlekłego zapalenia oskrzeli, 1000 nowych hospitalizacji oraz 800 000 utraconych dni pracy rocznie.*

W Polsce miastami które cechują się największym zagrożeniem smogowym są kolejno: Żywiec, Pszczyna, Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka, Kraków, Skawina i Nowy Sącz. Według dr inż. Artura Badydy z Politechniki Warszawskiej 50-55 procent zanieczyszczeń pyłowych w Polsce pochodzi z prywatnych gospodarstw domowych, lokalnych kotłowni i niewielkich firm usługowy. Najczęstszą przyczyną jest palenie w piecach które są nieszczelne a także palenia odpadami lub słabej jakości paliwami. 

Smog najbardziej niebezpieczny jest dla dzieci, osób starszych, cierpiących na choroby układu oddechowego i krwionośnego. Także jest niebezpieczny dla osób uprawiających czynnie sport w miejscach gdzie nie ma żadnej filtracji powietrza. 

Pierwszą czynnością jaką można zrobić aby uchronić się przed szkodliwymi działaniami smogu jest monitorowanie jego zawartości w powietrzu. Do tego mogą na posłużyć różne strony internetowe, które podają na bieżąco jego natężenie w powietrzu. Dostępne i wygodne w użytkowaniu są też aplikacje na telefon. Są one przeznaczone na telefon z systemem operacyjnym Android jak i iOS.

Aby skutecznie chronić się przed wdychaniem smogu można stosować maseczki antysmogowe. Maseczki te są dostępne zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Maski te chronią przed smogiem, spalinami, kurzem, pyłkami roślin, alergenami, bakteriami, wirusami, grzybami. Posiadają one wymienne filtry które wystarczają na około 30 godzin ciągłego używania. Filtry zatrzymują aż do 99% zanieczyszczeń. 

Nasze oczy również są narażone na szkodliwe dziedzinie smogu. Pył z którego składa się smog może powodować zapalenie spojówek, podrażniać barierę ochronną oczu wywołując uczucie szczypania oczu, suchości i zmęczenia. Oczy po długiej ekspozycji na smog stają się suche, opuchnięte, wrażliwe na wiatr i zaczerwienione. Dlatego tak ważne w czasie intensywnego występowania smogu ( od września do kwietnia) jest regularne nawilżanie oczu i chronienie ich przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Krople do oczu stanowią doskonałe źródło nawilżenia i ochrony oka.



* Źródło wikipedia
pixel