UWAGA KLESZCZE! Czyli jak zadbać o zdrowie w plenerze.

2017-06-09
UWAGA KLESZCZE! Czyli jak zadbać o zdrowie w plenerze.

Klimat w Polsce coraz bardziej sprzyja rozmnażaniu się kleszczy. Przenoszą one czynniki chorobotwórcze, prowadzące do wielu groźnych chorób. Co zatem zrobić, aby skutecznie ochronić się przed atakiem tych pajęczaków?


Kleszcze- dlaczego stanowią zagrożenie?

Kleszcze są wektorami wielu chorób m.in boreliozy, babeszjozy, kleszczowego zapalenia mózgu oraz anaplazmozy. Każda z tych chorób stanowi poważne ryzyko dla zdrowia człowieka i może prowadzić do powikłań zagrażających życiu.

Jak zabezpieczyć się przed ukąszeniem kleszcza?

  1. Odpowiednie ubranie.

    Długie rękawy, spodnie, buty zakrywające stopy zmniejszają powierzchnię skóry narażoną na bezpośredni kontakt z kleszczem, dlatego wybór tego typu okrycia wierzchniego gwarantuje lepszą ochronę przed ukąszeniem. Należy również pamiętać, że kleszcze nie lubią tkanin syntetycznych, dlatego ubrania wykonane z materiałów tego typu będą dobrym rozwiązaniem podczas dłuższych wędrówek.
     
  2. Preparaty odstraszające owady

    Środki te mają najczęściej postać aerozoli, rzadziej olejków i kremów. Zawierają związki chemiczne (np. DEET, ikarydynę) naturalne lub syntetyczne olejki eteryczne (np. goździki, mieszanka olejku eukaliptusowego z miętą, lawendy z cytryną). Zapach wspomnianych substancji odstrasza owady, często jest on przez nie odbierany jako zagrożenie.  
                                    100             
                                                                         

  3. Kontrola ciała

    Każdorazowo po powrocie ze spaceru konieczny jest przegląd ciała.  Jeśli uda nam się zlokalizować kleszcza przed upływem 24 godzin ryzyko zakażenia przenoszonymi przez pajęczaka chorobami jest niewielkie. Poniżej przedstawiamy miejsca na ciele, które są szczególnie narażone na atak kleszczy: 


Co robić w przypadku ukąszenia?

Jeśli mimo podjętych przez nas działań profilaktycznych na naszej skórze zagości klesz, nie popadajmy w panikę. Kleszcza można łatwo usunąć przy użyciu pęsety lub dostępnych na rynku produktów. Zaletą stosowania gotowych przyrządów jest gwarancja całkowitego usunięcia pasożyta. Nieumiejętne wyjęcie kleszcza pęsetą grozi pozostawieniem jego główki w naszym ciele. Po usunięciu kleszcza powinniśmy obserwować skórę pod kątem niepokojących objawów, do których zalicza się wystąpienie tzw. rumienia wędrującego lub gorączki. Rumień wędrujący pojawia się zwykle około 7 dni po ukąszeniu przez kleszcza, lecz może ujawnić się od 3 do nawet 30 dnia po ukłuciu. Jest to pierwszy objaw jednej z kilku chorób odkleszczowych- boreliozy. Na obrzęki wywołane ukąszeniem kleszczy dobrze jest więc mieć w pogotowiu preparaty łagodzące świąd, ból i zaczerwienienie skóry.
 
                                                                           
pixel