Wszy- czyli jak pozbyć się gryzącego problemu!

2017-10-08
Wszy- czyli jak pozbyć się gryzącego problemu!

Wszy- czyli jak pozbyć się gryzącego problemu!
 

Wszawica to choroba towarzysząca nam niemalże od zarania dziejów. Mimo wzrostu świadomości i poziomu higieny wciąż nie jesteśmy w stanie w pełni wyeliminować problemu, który generują wszy.

Głównym objawem wszawicy jest dokuczliwy świąd skóry głowy, który jest wynikiem uwolnionych toksyn, pochodzących ze śliny i kału pasożyta. Uporczywy świąd sprawia, że zakażone dziecko nieustannie się drapie. Prowadzi to do powstawania ran skóry głowy, przeczosów, a w późniejszym etapie nawet i liszajów. Z ukąszonego miejsca może dodatkowo sączyć się surowiczy płyn, który skleja włosy.

Jak uchronić się przed atakiem wszy?
Warto uczulić malucha, że powinien używać wyłącznie własnych akcesoriów do włosów (szczotek, grzebieni, gumek, spinek)- zmniejszy to ryzyko zarażenia niechcianym pasożytem. Ponadto w przypadku informacji o panującej w otoczeniu dziecka wszawicy zalecane jest spinanie włosów w warkocze lub kucyki. Można dodatkowo zastosować preparaty ochronne np. gumki do włosów zawierające substancje odstraszające wszy.


Czy to wszawica?
Często bywa tak, że wszawica mylona jest z łupieżem. Aby pochopnie nie podejmować leczenia warto upewnić się z jakim problemem mamy do czynienia. Z pomocą przyjdą nam środki służące do wykrywania gnid. Zawierają one substancje barwiące jaja pasożyta, dzięki czemu dużo łatwiej można je zauważyć.
Należy pamiętać, że profilaktyczne stosowanie środków zwalczających wszy w przypadku, gdy dziecko nie jest zainfekowane może prowadzić do braku skuteczności preparatu podczas późniejszego zarażenia.

Moje dziecko ma wszy- co robić?!

WSZY2Jeśli na głowie swojego malucha zobaczyłaś nieproszonych gości, nie panikuj! Na rynku dostępnych jest wiele środków, które szybko zwalczą zarówno dorosłe osobniki jak i ich jaja. Ważne jest, aby po przeprowadzeniu kuracji wyprać ręczniki, pościel, poduszki, maskotki, przytulanki, szaliki, czapki oraz wszystkie inne rzeczy, w których potencjalnie mogłyby zagnieździć się gnidy. Grzebienie, szczotki, spinki, gumki należy umyć w gorącej wodzie i pozostawić bez używania na minimum 48 godzin- tyle czasu średnio jest w stanie przeżyć gnida poza skórą głowy. Pamiętaj również aby skontrolować czy nie doszło do zarażenia pozostałych członków rodziny.


Dla zwalczania wszawicy niezwykle ważne jest regularne przeglądanie włosów naszych pociech, pamiętajmy o tym!


pixel